Despre Barci Laguna

Prezinta-ti barca

Despre Barci Laguna

Mesajde alga_sulina » 10 Dec 2012, 14:59

Laguna 480 - Cea mai potrivita ambarcatiune pentru 2 persoane. Merg si 3 foarte bine, mai ales daca aveti doar un
echipament usor. Viteza maxima cu un motor de 15 cai este de 32 km/h(2 persoane) sau intre 15-20 km cand e plina.
Cantitatea maxima de incarcare e 580 kg...
Va detaliez bagajele luate de mine la ultima iesire in Delta....
4 persoane
120kg benzina
4 rucsaci
scule de pescuit
2 lazi frigorificxe
alte acareturi
Greutatea este cam de 125 kg, poate fi luata pe sus de 4 persoane....
Probleme....
1. Lipsa materialului ...adica ar mai fi incaput vreo 2 cm de fibra....
2. Tendinta de a lua apa prin spate....

Laguna 565-610.
Prima este facuta de Plasma, a doua de Spat.
Forma cam identica, deja trebuie motorizare mai mare....In rest, sunt super.
Spatiu suficient, stabilitate beton, poti dormi in ele sau pescui stand pe sezlong.
Romcraft-ul face barci cu un grad ridicar de atentie la detalii, doar ca sunt un pic mai scumpe....
Ca finisaj sunt peste celelalte doua....
Din pacate eu nu caut design futurist, ci astept de la o barca sa fie cat mai ieftina....

PERIDOCUL
Este extrem de important, deoarece nu duci niciodata o barca goala....
Ai de carat bagaj la greu, motor, veste salvare etc....
Pentru Laguna 480 si alte modele mai mici, este necesar doar un peridoc de 450 kg. Este super de ajuns. Ca firma, va
recomand Eurometal, dupa o cautare de 3 luni. Imi pare rau ca le fac reclama, dar mi-au facut super treaba.....
Beleaua e ca m-au tinut de m-au zapacit....1-2 luni....Un sfat -- Nu le dati decat avansul minim! Vor avea nevoie de
bani si vor da bataie!

MOTORUL
Cu cat mai mare, cu atat mai bine...daca barca e data ca motorizare intre 15-25 cai, mergeti pe minim 20. Cam nasol cu
banii....
Laguna 480 merge perfect cu 15...2 persoane. 4 insi mari plus bagaje, te plictisesti mergand si iei apa la fiecare
trecere pe langa vreun vaporas mai ratacit....
Pentru Laguna 480 mergeti pe minim 20 cai.
Pentru mai mari, minim 40.
Pentru mai mici, minim 10.
Ideea ca un motor mic e bun, e gresita. Asta ca iti ia multa vreme sa ajungi unde vrei, iar tendinta de a explora si
cauta locuri noi este instinctiva...Ca exemplu, cu un motor de 4 cai pe Laguna 480 mergi cam....cum alergi cu spatele.
Daca ai barca plina, faci o zi si o noapte...oricum e mai bine decat nimic!
Consumul e dat la ora. Avem tendinta de a minimaliza consumul, de a compara cu echivalentul la masini...
3 litri pe ora poate insemna mai mult decat 6 litri pe ora la un motor de 4 ori mai mare...Un motor mic merge foarte
greu, este fortat. Mai exista si siajul...daca barca este ridicata, frecarea cu apa este minima, pe cand un motor mic
care impinge barca prin apa intampina o mai mare rezistenta....mai ales la deal!
Sursa :www.pescuitul.ro
alga_sulina

Re: Despre Barci Laguna

Mesajde moza » 15 Dec 2012, 14:31

eu mi-am luat o mahona 600 pentru turisti si pescuit cu motor de 30 cai si merge super nu mai spun ca intra vreo 10 persoane in barca
moza

Mesajde boats » 15 Dec 2012, 21:16

cum este mahona si cat a costat te rog sa-mi spui si mie.
boats

Mesajde moza » 15 Dec 2012, 21:27

mahona 600 este in jur de 2000 de euro dar isi merita bani deplin si oameni sunt seriosi o aranjeaza cum vrei tu are fund dublu iti trimit niste caracteristici sa vezi si o poza e belea eu m'am indragostit de ea.
MAHONA 6 TURIST este o barca ideala pentru transportul de persoane. MAHONA 6 T se comporta excelent atat in Delta cat si pe Marea Neagra si are o stabilitate foarte buna spre siguranta pasagerilor am preferat'o pe asta modificata fara pupitru ca sa am loc si sa pun motor cu maner este mai comod si mai ieftin.
Lungime: 6.0 m
Latime: 1.75 m
Inaltime de constructie 0.7 m
Capacitate: 1200 kg
Greutate: 300 Kg
Banchete centrale si dublu fund.
Chesoane etanse in prova si pupa.
Cutie cu capac pt. diverse obiecte, in prova.
Cutie cu capac pt. rezervor combustibil si baterie, in pupa.
Motorizare: motor cizma medie(508mm ), max. 80 CP
Acessorii optionale: Consola de comanda : 150 euro+TVA
Brau de aluminiu-cauciuc =160 euro+TVA
Balustrada de inox = 250euro+TVA
Guvernare-volan,cremaliera, cablu = 150 euro
Instalatie electrica- tablou sigurante- intrerupatore cu bricheta,cabluri,borne baterie (bateria nu e inclusa), lumina alba pentru navigatie = 150 euro
Prelata mars, cu cadru de aluminiu = 140 euro
Prelata de stationare = 50 euro
Montaj motor si comanda motorului = 100 euro
Vasle din lemn cu strapazane=40 euro (perechea)
Fişiere ataşate
barca12persoane.jpg
Emil Opreanu
November 18, 2012, 1:40 pm
Folosesc o mahona de un an, pentru a plimba turisti pe litoral. N-am avut niciodata probleme , nici pe vreme mai rea. Intentionez sa mai achizitionez una. O recomand este o barca buna.
moza

Mesajde boats » 17 Dec 2012, 22:14

Super arata am luat ceva detalii si cred ca mam intors optez catre mahona, ms mult sper sa mai aud anumite pareri si de la altii...
boats

Înapoi la Barca mea